Wojenna Wigilia

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w ramach lekcji historii uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłych zajęciach online, prowadzonych przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej poprzez platformę Zoom. Przybliżyły one obchodzenie Świąt w okupowanej Polsce w latach 1939–1945. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak wyglądała Wigilia w domach i za drutami obozów koncentracyjnych. Uczniowie mieli możliwość poznać wspomnienia więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, którzy po wojnie wracali myślami do Bożego Narodzenia podczas okupacji. W obozach koncentracyjnych pod rygorem kar, potajemnie, dzielili się drobinkami chleba, który symbolizował opłatek, śpiewali kolędy ściszonym głosem, marzyli o wolności. Poza obozowymi drutami było w czasie wojennych Świąt lepiej, ale tylko trochę. Szczególnie dla klas wojskowych intersująca okazała się Wigilia wśród oficerów, którzy w obozach sowieckich spędzali ten szczególny czas w Święta w 1939 r. Polscy oficerowie nie zdawali sobie sprawy, że nie dożyją do następnej Wigilii, ponieważ zostaną zamordowani w kwietniu 1940 r. w ramach Zbrodni Katyńskiej. Dzięki tym lekcjom uczniowie naszej szkoły poznali realia okupacyjnej codzienności i przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w tak trudnym czasie. Dla wielu osób, które na co dzień nie spotykają się ze skrajnie trudnymi warunkami egzystencji, w czasach skrajnie ciężkich,  szokiem były przytoczone wspomnienia osób, które wigilijną wieczerzę spędzały tylko przy suchym chlebie i herbacie lub tylko przy jednej potrawie, której przygotowanie wymagało od całej rodziny nie lada wysiłku.