Autobus Stanu Wojennego

W dniu 13.12.2018, w 37 rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami Marcinem Gągolewskim i Przemysławem Tomaszkiem uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii. O godzinie 9:00 z pl. Konstytucji w Warszawie wyruszyli zabytkowym Ikarusem 280, ozdobionym fotografiami oraz grafikami ze Stanu Wojennego. Uczniowie w trakcie przejazdu wysłuchali prelekcji historyków oraz śpiewali piosenki opozycyjne. Kulminacyjnym punktem było złożenie kwiatów i zniczy przy tablicy upamiętniającej uczestników strajku w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach historycznych i obejrzeli film dokumentalny „Próba generalna”, który opowiada o pacyfikacji strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej z 2 grudnia 1981 roku. Zwieńczeniem żywej lekcji historii było przejście przez punkt kontrolny zorganizowany przez Grupę Rekonstrukcji MO oraz Grupę Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej.