Wizyta w stadninie

Jesteś tu: » Strona główna » Wizyta w stadninie

Wizyta w stadninie

W środę 25 lutego roku nasi uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili pobliską stadninę koni „Ławra” w Łajskach.

Spotkanie miało na celu przybliżenie licealistom tej niegdyś integralnie związanej z polską kulturą, tradycjami wojskowości, obecnie zaś coraz częściej kojarzonej z rekonstrukcjami historycznymi formy aktywności oraz niezwykle widowiskowej dyscypliny sportu.

Dodatkowej przesłanki do zorganizowania wyjazdu i zainteresowania uczniów jeździectwem dostarczył profil klas naszej szkoły. Jazda konna, poza walorami rekreacyjnymi, zdrowotnymi, pozytywnymi skutkami społecznymi  -  jest bowiem wciąż niezastąpioną w pewnych sytuacjach formą interwencji patroli policyjnych. Jak wiele łączy konie i kawalerię z historią wojskowości nie trzeba dodatkowo uzasadniać.

Wizytę w stajni i na ujeżdżalniach rozpoczął wykład pana Mirosława Oleksiaka na temat ogólnej specyfiki jeździectwa.  Uczniowie zapoznali się z podstawami psychologii konia (w przełamywaniu wzajemnych lodów bardzo pomocnym narzędziem okazała się torba marchwi…). Każdy z uczestników miał również okazję własnoręcznie wyczyścić i przygotować konia do jazdy,  obejrzeć pokaz podstawowych chodów i figur jeździeckich, by wreszcie, po odpowiedniej rozgrzewce, spróbować własnych sił w siodle. Choć nie była to jeszcze na tym etapie wtajemniczenia przysłowiowa „wiedeńska wyższa szkoła jazdy”, to i tak temu właśnie punktowi programu towarzyszyło najwięcej emocji. Dla większości uczestników było to bowiem pierwsze w życiu spojrzenie na świat z perspektywy końskiego grzbietu.

Czy drzemią w nas wciąż zalążki ułańskiej fantazji i przypisywana naszym przodkom „miłość do koni” można się będzie przekonać podczas kolejnych wyjazdów do stadniny (planowany termin to środy, ok. godz. 16).   Chętnych serdecznie zapraszamy!