Rocznica drugiej deportacji

Jesteś tu: » Strona główna » Rocznica drugiej deportacji

Rocznica drugiej deportacji

13.04.2018 nasi uczniowie klas mundurowych wraz z nauczycielem Marcinem Gągolewskim uczestniczyli w uroczystości zorganizowanej przez Związek Sybiraków przy Symbolicznej Mogile Sybiraków na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Uroczystości upamiętniały drugą wielką deportację ludności polskiej przez NKWD. Druga deportacja miała miejsce 13-14 kwietnia 1940 roku. Szacuje się, że objęła około 320 tys. obywateli. Oficjalne dane NKWD mówią o około 61. tys. przesiedlonych w większości do Kazachstanu. Druga deportacja była wymierzona w m.in. rodziny wrogów ustroju socjalistycznego, urzędników państwowych, wojskowych, policjantów, nauczycieli, kupców, przemysłowców, działaczy społecznych. Co roku pod symboliczną mogiłą na Powąkach spotykają się członkowie Związku Sybiraków, aby upamiętnić te tragiczne wydarzenia. Sybirakom towarzyszą uczniowie. W tym roku uczniowie naszej szkoły towarzyszyli podczas uroczystości ostatnim żyjącym świadkom tamtych wydarzeń. Nasi uczniowie złożyli także kwiaty i zapalili znicze.