Obóz wojskowy w Wesołej

Jesteś tu: » Strona główna » Obóz wojskowy w Wesołej

Obóz wojskowy w Wesołej

Każdego roku na przełomie kwietnia i maja uczniowie klas „wojskowych” wyjeżdżają na kilkudniowe szkolenie poligonowe w Wesołej. W tym roku „obóz wojskowy” odbył się w dniach 21 – 24.05.2018 r.

Po raz kolejny, nasi uczniowie, ze swoim opiekunem, ppłk. rez. Adamem Bednarzem i profesor Teresą Wojdą, gościli w zaprzyjaźnionej 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej.Uczniowie klas „wojskowych” stają się żołnierzami i poddają się praktycznemu sprawdzianowi swoich umiejętności.

W jednostce wojskowej powitał nas dowódca brygady w zastępstwie ppłk Waldemar Pawelec zapoznając z instruktorami i planem szkolenia.Zajęcia rozpoczęliśmy od zwiedzenia Sali Tradycji i poznania historii brygady a następnie udaliśmy się do miejsca zakwaterowania.

Warunki surowe, ale dla naszych uczniów nie ma złego miejsca jeśli mogą wyjechać ze swoim opiekunem i przeżyć „wojskową przygodę.”  Podzieleni na 3 drużyny udaliśmy się na zajęcia z musztry i wychowania fizycznego. Pot i zakwasy świadczyły, że uczniowie nie odpuszczali sobie szkolenia. Po obiedzie więcej swobodyi czynny odpoczynek w „Klub Kościuszkowca”, gdzie wzięcie miał bilard, tenis stołowy i gra w „piłkarzyki”. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się  zakupy na osiedlu wojskowym.

Kolejny dzień to szkolenie medyczne z żołnierzami, ratownikami medycznymi, którzy dzielili się z nami nie tylko wiedzą ale i doświadczeniami w służbie. Zajęcia praktyczne,z zasad postępowania w trakcieudzielania samopomocy i pomocy koleżeńskiej na polu walki ale także udzielanie pierwszej pomocy w przypadku urazów, zwichnięć, złamań, zranień, krwotoków i innych obrażeń.Umiejętności, które są przydatne nie tylko żołnierzom. Podobnie jak umiejętności określania azymutów oraz umiejętność wykonywania pomiarów  w terenie. Wiedza, którą dzielili się z nami instruktorzy w drugiej części zajęć.

Po obiednim posiłku wyjście do kina na film „Niezniszczalny”. Nasi gospodarze udostępnili nam kino i zorganizowali seans filmowy, tylko dla nas.

Po nocnych opadach dzień powitał nas pięknym słońcem z czego wszyscy się cieszyliśmy, bo w planach mieliśmy zajęcia saperskie i wykonanie stanowiska ogniowego sposobem ręcznym. Wszystko to odbywało się pod czujnym okiem żołnierzy. Kolejnym punktem planu było szkolenie strzeleckie prowadzone przez oficera batalionu czołgów. Tematem było pojęcie teorii strzału i zasady strzelania z karabinka. Po takim intensywnym szkoleniu obiad smakuje jak nigdy, a służba żywnościowa zadbała o to abyśmy uzupełnili spalone kalorie.

Przed nami ostatnia noc i pożegnalne ognisko. Pieczenie kiełbasek i zabawa przy ognisku jeszcze bardziej integrowało wszystkich uczestników „obozu wojskowego”.

Ostatni dzień to pokaz sprzętu, którym dysponuje brygada pancerna. Oczywiście największe zainteresowanie budziły najnowsze Leopardy. Każdy mógł obejrzeć i dotknąć każdej części a na pytania odpowiadali członkowie poszczególnych załóg. Zajęcia zakończyły się spotkaniem z dowódcą brygady oraz wspólnym zdjęciem na tle Leoparda. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty. Naszą przyjazną brygadę opuszczaliśmy z żalem obiecując sobie, że za rok wrócimy tu znowu.