IV Kongres Polonistów i Bibliotekarzy

Jesteś tu: » Strona główna » IV Kongres Polonistów i Bibliotekarzy

IV Kongres Polonistów i Bibliotekarzy

W piątek, 23 listopada 2018 r. nauczyciel języka polskiego – p. Agnieszka Sieradzka była na IV Uroczystym Kongresie Polonistów i Bibliotekarzy. To wyjątkowa konferencja, której inauguracją był koncert muzyki klasycznej w wykonaniu prof. dr hab. Marii Banaszkiewicz-Bryły i dr. Mikołaja Zgółki.

Niezwykłym doświadczeniem był następujący po koncercie jubileuszowy panel dyskusyjny – 70 lat „Polonistyki” w kontekście doświadczeń praktyków i edukatorów” z udziałem prof. zw. dr. hab. Tadeusza Zgółki, prof. zw. dr hab. Haliny Zgółkowej, p. Beaty Tadli, p. Katarzyny Stoparczyk oraz p. Doroty Rożek. Dyskusja na temat retoryki we współczesnej szkole przeplatana akcentami muzycznymi była ucztą dla ducha i umysłu. Bardzo ważnym punktem konferencji była część dotycząca aplikacji mobilnych i mediów społecznościowych jako narzędzi kształcenia funkcjonalnej komunikacji. Dr Michał Rusinek, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej, wygłosił kilka uwag na temat obywatelskości w edukacji. Zaprezentowane także zostały retoryczne sposoby na lekturę krok po kroku. W dzisiejszej szkolnej rzeczywistości niezwykle istotne są umiejętności mówienia, przemawiania, bo przecież nie chodzi o to, aby pięknie mówić o niczym, ale – aby wiedzieć, o czym się pięknie mówi! Dlatego wręcz niezbędna jest zdolność tworzenia własnej wypowiedzi  (dr hab. Elżbieta Wierzbicka – Piotrowska) nie tylko  kontekście egzaminów ustnych, ale także – a może przede wszystkim, przyszłości młodych ludzi. P. Małgorzata Tadeusz – Ciesielczyk zaprezentowała praktyczne zasady budowania i wygłaszania przemówień. P. Adam Brożek odpowiedział na pytanie – Jak z wiadomości budować wiedzę, a z wiedzy mądrość? Na przykładzie „Pana Tadeusza” nauczyciele poznawali retoryczne sposoby na lekturowy kanon. Jednak najważniejszym elementem tego kongresu jest fakt, że zdobyte na nim wiadomości będą służyć Wam, Drodzy Uczniowie! Przecież to Was słuchamy, to Wy budujecie przyszłość! Mówcie o tym nie tylko pięknie, ale – przede wszystkim – mądrze!