Obchody Święta Niepodległości

Jesteś tu: » Strona główna » Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Komornicy dba o wątki patriotyczne. Dlatego też w przeddzień  niezwykłej i magicznej daty -  11.11.2011 roku  -  odbyło się spotkanie w sali gimnastycznej, gdzie wspólnie, zarówno uczniowie jak  i nauczyciele świętowali  tę ważną  rocznicę. Uczniowie klas Ib i Ia pod kierunkiem profesorów Kamili Kwiatkowskiej i Marcina Gągolewskiego przygotowali przedstawienie okolicznościowe.

Miało ono charakter symboliczny. Centralną postacią był uczeń grany przez uczennicę z klasy Ib, który miał problem z pracą domową z historii. W pewnym momencie zapadł w sen, w którym poznał historię Polski od 1772 do 1918 roku. W śnie towarzyszył mu Teatr cieni, a także głos opowiadający losy Polski pod zaborami. W swoim śnie uczeń zobaczył m.in. Carycę Katarzynę II, króla Austrii, króla Prus, kosynierów, Józefa Piłsudskiego i  wielu innych.

Sen okazał się wspaniałą lekcją historii.

Szczególny charakter przestawieniu nadała warstwa muzyczna, w której połączono pieśni i piosenki, towarzyszące Polakom w tym trudnym dla ich państwa okresie (Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, Warszawianka), z piosenkami współczesnymi (Wolność Marka Grechuty, Biały Krzyż Czerwonych Gitar).

Wszystko to w z ciekawym tłem, dekoracją i muzyką.  Były prezentacje multimedialne,  jesienny pejzaż, brzozowy krzyż, podniosła atmosfera.  Młodzież z biało – czerwonymi kotylionami stanęła         na wysokości zadania.

Ta ważna rocznica została uhonorowana.  Przedstawienie miało mocną wymowę.  A co najważniejsze -  było interesujące , ale nie na zbyt patetyczne.

.